Chindia Târgovişte – A.C.S. Podari 4-1 (3-1) „Lăncierii” au terminat sezonul în aplauze şi aprecieri

Date:

chindia (1)Stadionul „Eugen Popescu”, teren bun, timp călduros, spectatori 1.000.
Au marcat: Popa (min. 17 şi 65), C. Dinu (22 – din 11 m), Parghel (37), respectiv Şerban (45 – din 11 m).
Au arbitrat: Petrică Burcea 7 – Cristian Voinea 7 (ambii din Giurgiu), Aurel Tănase 7 (Roşiori).
Observatori F.R.F.: Daniel Sintion (Bucureşti) şi Florin Nicolescu (Slatina).
Cartonaşe galbene: Cristică – Dreşcă.
Chindia: Cristică 6, Pătru (cpt.) 6,5, Ispas 7, Vătavu 7, C. Dinu 7 – Parghel 6,5 (74 -B. Dinu 6,5), Anton 6,5, Voinea 6,5 (67 – Penescu 6,5), Dobre 6,5 – Grigore 7 (75 – A. Ilie 6,5), D. Popa 7. Rezerve neutilizate: Gârlea – Cernea, Nisipeanu.
Antrenor: Nicu Croitoru.
A.C.S. Podari: Nedelcovici 5 – Ciocioană 6, M. Dina 6, Dreşcă 6, Ciociorea 6,5 – Stancu 5,5, Dragomir (cpt.) 5, Răduţ 5 (79 – Stănia 5), Ştefan 5 (87 – Stoica), Surugiu 6,5 -Şerban 5,5.
Antrenor: Dragoş Bon.
Oltenii au venit în Curtea Domnească cu doar 13 jucători. Aceştia au părut vlăguiţi şi au jucat orbeşte. Au suferit la condiţia fizică.
Clasa Chindiei a ieşit la iveală. „Lăncierii” târgovişteni au ţinut jocul sub observaţie şi s- au năpustit hotărâţi în atac încă de la începutul meciului. Oltenii au replicat anemic. Au avut clipe grele pe tot parcursul meciului.
Popa a deschis scorul
Invitaţi să domine roş-albaştrii au presat poarta lui Nedelcovici. Parghel (4), cu capul, din centrarea lui Grigore, n-a nimerit ţinta iar şutul expediat de Vătavu (7) a fost respins cu greutate de Nedelcovici. A.C.S. Podari e o echipă rigidă şi inhibată. N-are suflu. Cade prima dată în minutul 17 când centrarea cu semnătura lui Grigore este reluată în plasă de Dani Popa, 1-0.
Se dublează scorul
Chindia nu cedează şi îşi continuă presiunea. Se aruncă în presing între linii. A.C.S. se apără cum poate. Se bazează pe întâmplare. Popa (22) este liber în careu, este faultat de Dreşcă şi Cornel Dinu transformă lovitura de pedeaspsă, 2-0.
Oltenii caută să mai greagă busuiocul. Ştefan (31) şi Surugiu (32 – bară) sunt periculoşi la poarta lui Cristică.
Chindia îşi reia atacurile. A.C.S. Podari arată acelaşi repertoriu sărac. încearcă tardiv şi fără valgă să ţină pasul. Dar e mai multă căldură decât suportă. Primul gol pentru Parghel
Jocul juveţilor se bazează pe întâmplare. „Lăncierii” sunt în ofensivă şi Popa (34) trimite balonul în bară, iar Parghel îl reia peste poartă. Chindia e tot mai insistentă şi urcă scorul la 3-0 prin Parghel, după o pasă inteligentă dată de Voinea. Mijlocaşul de 20 de ani e la primul gol pentru Chindia.
Echipa din Vechea Cetate de Scaun are chef de fotbal. C. Dinu (38) urcă în atac dar şutează în plasa laterală.
Oltenii reduc din diferenţă
Pe final de primă repriză oaspeţii dau semne de viaţă după ce oferise o mostră de neputinţă. în minutul 45, fundaşul stânga Ciocioană, a urcat energic în atac, l-a întâlnit pe Cristică şi arbitrul Petrică Burcea a considerat că a fost penalty. Cred că s-a înşelat. Cadoul este valorificat de Şerban care reduce din diferenţă, 3-1.
Acţionarii au „jucat” cel mai bine
în pauza dintre reprize au fost premiaţi asociaţii Chindiei. Instituţiile care au finanţat echipa din Vechea Cetate de Scaun: Universitatea Valahia prin Constantin Pehoiu, Primăria Târgovişte prin primarul interimar Cristian Stan şi Consiliul Judeţean Dâmboviţa prin preşedintele Adrian Ţuţuianu. Au fost nominalizaţi şi foştii primari Gabriel Boriga şi Ciprian Prisăcaru.
Se spune că acţionarii au „ajucat” cel mai bine la Chindia. Au achitat tot ce au promis. Au dat dovadă de seriozitate. Adrian Ţuţuianu a anunţat că Târgovişte va beneficia de un nou stadion care se va construi pe amplasamentului unei foste unităţi militare, pe vechiul hipodrom.
Golul cu numărul 17
pentru Dani Popa
în repriza secundă, Chindia şi-a jucat bine partitura. A.C.S. Podari a fost lipsită de nerv şi stoarsă de forţe. Nu dă semne că ar putea reveni. Roş-albaştrii au posesia şi atacă rapid şi energic. Dobre (50), Popa (52), Voinea (57), Parghel (58) irosesc oportunităţile avute de a marca. Nu ratează însă Dani Popa (65) care-l bate pe Nedelcovici cu un şut expediat de la 17 m, 4-1. Este golul cu numărul 17 pentru atacantul târgoviştean. Cu orgoliul rănit, vizitatorii au fost ceva mai activi. Răduţ (68), Surugiu (77 şi 81) îi dau ceva emoţii lui Cristică. La poarta cealaltă Anton (78) şi Vătavu ratează majorarea scorului.
Premiaţi de preşedintele CJD, Adrian Ţuţuianu
Chindia a terminat sezonul într-o manieră entuzias-mantă. Eforturile „Lăncierilor” domneşti au fost răsplătite cu promovarea în Liga a 2-a. Târgoviştenii au revenit în al doilea eşalon al fotbalului românesc după o pauză de doi ani, când au jucat cu Bradu, Păpăuţi, Zagon, Podari, Vişina Nouă. în ediţia recent încheiată, Chindia a venit cu tot arsenalul: experienţă, motivaţie, ambiţie, susţinerea fanilor. Au triumfat. Merită felicitaţi, aplaudaţi şi apreciaţi.
La finalul meciului cu A.C.S. Podari, într-o frumoasă festivitate, au fost premiaţi de către preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, Adrian Ţuţuianu. Au terminat campionatul în aplauze asemenea unor toreadori care i-au făcut numărul. Alături de ai au fost şi băieţii de la Comando Dracula.
Urmează o perioadă foarte grea în ceea ce înseamnă formarea unei echipe de Liga a 2-a, acolo unde cerinţele sunt foarte mari.