Meci amical. Spectacol la scenă deschisă. Voinţa Valea Voievozilor – F.C.M. Târgovişte (juniori A) 2-2 (0-1)

juniori fcm targovisteAu marcat: Gogu (59), Popa (82), respectiv M. Soare (34), Braghidin (89). Valea Voievozilor: Gătej – Gogu, Brojboiu, Ghivu, Popa (cpt), Poşircă, R. Dumitru, Păturică, Stegăroiu, R. Dinu, B. Gheorghe. Au mai jucat: Lixandru, Manciu, Ciomârtan, Ionchiu, Drăgan, Popescu.
Antrenor: Dinu „Piciu” lonaşcu F.C.M. (juniori A): A. Antofie – E. Dumitru, Stoicescu, Prisăceanu, Drăgan, A. Vitregu, R. Zamfir, G. Zamfir, A. Enescu, Braghidin, Negulescu. Au mai evoluat: I. Neguţ, N. Vitregu, M. Soare, Ungureanu, Stan.
Antrenor: Marian Zgâmbău
Deşi partida a avut caracter amical, ambele echipe au arătat un joc exigent. La început micii „tunari” au atacat mai cu tupeu, au avut ocazii. Sebi „Messi” Braghidin şi Ciprian Negulescu s-au mişcat uşor şi mult în faţă şi au cerut mingea în profunzime. Adi Enescu a fost un adevărat motor al echipei, în timp ce E. Dumitru şi Prisăceanu au fost ordonaţi şi atenţi în apărare.
Băieţii lui „Piciu” au ripostat pe contre tăioase prin R. Dinu şi B. Gheorghe.
Trupa lui Ghiorghi Zotic a pisto-nat în permanenţă spre poarta lui Gătej, permiţând învăluirile lui Radu Zamfir, infiltrările lui Adi Enescu şi apariţiile lui Alin Vitregu.
O acţiune viguroasă şi-a găsit finalitate în minutul 34. Atunci Mihai Soare a avut un moment bun şi a deschis scorul, 0-1. A fost o acţiune superbă la care au participat jucătorii din toate compartimentele.
F.C.M.-ul mizează pe inspiraţia lui Adi Enescu, pe flerul lui Alin Vitregu, pe insistenţa lui Sebi Braghidin. Au fost multe faze la poarta localnicilor, dar fără a se marca. Voinţa s-a apărat bine, dar a avut şi noroc.
După pauză, amfitrionii s-au energizat şi s-au arătat periculoşi. Gogu (61) a reuşit să egaleze la 1, după o combinaţie rapidă.
Voinţa joacă ceva mai cursiv, mai dinamic, mai incisv, mai direct pe poartă. Insistenţa elevilor lui Dinu „Piciu” lonaşcu este răsplătită de golul marcat de Popa (82), care aduce echipa din Valea Voievozilor în avantaj, 2-1.
Puştii lui Marian Zgâmbău n-au lăsat lăsat garda jos şi s-au energizat rapid. Au urcat în atac. Braghidin a rupt ritmul cu şarjele sale imprevizibile şi a reuşit, în minutul 89, golul egalizator, 2-2.
Până la finalul meciului, vizitatorii au avut două apariţii periculoase în careul Voinţei, dar golgheterul Braghidin n-a putut mişca plasa porţii adverse.
S-au remarcat: Gătej, Popa, Gogu, R. Dinu, Păturică, respectiv Antofie, Enescu, R. Zamfir, Braghidin.