Meci amical. O repriză excelentă pentru gazde Unirea Bucşani – Voinţa Perşinari 5-2 (1-2)

Date:

fotbalAu marcat: Dinu, Fanache 3, Puică, respectiv Zi-dăroiu (autogol) şi Şerban (din 11 m). Meciul s-a disputat pe stadionul Dalles Parc.
Bucşani: Simion Ristoriu, Zidăroiu, Potân-ceală, Bocioagă – Voinoiu, Tibi Stroe, Tavi Stroe, Puică – Voj, Dinu. Au mai jucat: Farmache, Ştirbes-cu, Radu, Sebi. Antrenor Marius Zidăroiu, delegat Nicolae Coman. Perşinari: Vasiloiu – A. Bălăşoiu, Stoica, FI. Constantin, Necatu – Marinescu, Licsandru, N. Spânu (Le-tu), Mihăilescu – Tănase, Şerban.
Antrenor „Dode” Bălăşoiu.
În prima repriză, Voinţa Perşinari a fost mai activă şi mai incisivă. A deschis scorul prin autogolul lui Zidăroiu, 0-1. Localnicii au egalat prin Dinu, 1-1. Băieţii lui Vali Junghie au desenat trasee ofensive. Atacurile au fost mai lucide şi mai aşezate, iar Cătălin Şerban a punctat pentru 1-2, din 11 m, stabilind scorul pauzei.
În partea a doua a meciului, Unirea Bucşani a arătat un joc exact. Elevii lui Marius Zidăroiu s-au descurcat mai bine pe caniculă, în timp ce adversarii au jucat haotic, fără inspiraţie. Pe acest fond, Unirea Bucşani a reuşit să marcheze trei goluri prin Fanache 2 şi Puică. Localnicii au etalat un joc energic şi legat. Au apelat la combinaţii rapide şi soluţii simple.
Voinţa Perşinari a disputat până acum patru meciuri amicale: 3-6 cu Luceafărul Drago-mireşti, 5-2 cu Petrolul Târgovişte, 6-2 cu Viitorul Comişani, 2-5 cu Unirea Bucşani. Toate partidele s-au jucat în deplasare. Tot în deplasare va juca şi sâmbătă, 13 august, în ultimul meci din presezon, când va juca contra echipei Avicola Tărtăşeşti. Noutăţile sunt: Marinescu (Unirea Co-bia), Licsandru (F.C. Brezoaele), Leţu (Voinţa Crevedia), Zaharia (Săgeata Găeşti). În meciul de la Bucşani au lipsit: Amuza – B. Popescu, M. Junghie, Stănescu, Lois, Zaharia, Bucuroiu.
Unirea Bucşani a disputat în intersezon două partide amicale: 6-5 (în deplasare) cu Spicul Ghimpaţi, 17-1 cu Viitorul Răzvad. E posibil ca joi, 11 august, să joace revanşa cu Viitorul Răzvad, iar luni, 15 august are programat meciul cu Flacăra Moreni, pe teren propriu (stadionul Dalles Parc).
Noutăţile sunt: Ristoiu şi Tibi Stroe (ambii de la Voinţa Perşinari), Tavi Stroe (revenit din Spania), Dinu şi Ştirbes-cu (ambii de la Viitorul Comişani).
Marţi, 16 august 2016, jucătorii de la Unirea Bucşani vor afla verdictul în speţa cu Gaz Metan Finta şi vor şti în ce eşalon vor evolua în sezonul