Victorii la limită

Runda cu numărul 27 a debutat sâmbătă, când s-au disputat primele şase meciuri ale acesteia. Cu o singură excepţie, meciul de la Mioveni, câştigat de gazde cu 2-0, toate partidele sau terminat cu victorii la limită. Dacă AFC Hermannstadt a învins cu 1-0 pe Ştiinţa Miroslava, alte patru meciuri s-au terminat cu acelaşi scor, 2-1.
Singura victorie a oaspeţilor a fost consemnată la Clinceni, acolo unde Luceafărul ia provocat lui Ilie Poenaru primul eşec de la numirea sa ca antrenor pe banca ilfovenilor. În schimb, în celelalte trei meciuri ale zilei, CS Baloteşti, Metaloglobus şi CS Afumaţi au profitat de avantajul terenului propriu şi au câştigat cu 2-1.
Duminică au fost programate ultimele meciuri din cadrul rundei cu numărul 27, ambele partide fiind adjudecate de echipele gazde. Primul meci al zilei s-a disputat la Piteşti, acolo unde Fotbal Club Argeş a primit vizita celor de la Dacia Unirea Brăila. Unicul gol al meciului a fost reuşit cu şapte minute înainte de final, de Vasile Buhăescu, rezultat în urma căruia brăilenii au rămas pe penultimul loc, fiind ultimii clasaţi dintre echipele care au rămas în competiţie.
UTA Arad, învinsă la limită după ce a ratat un penalty
Al doilea meci al zilei s-a disputat la Călărăşi, liderul Dunărea primind vizita arădenilor de la UTA Arad. Golgheterul Valentin Alexandru a deschis scorul repede, după doar 11 minute de joc. Cu zece minute înainte de pauză, arădenii au trecut pe lângă egalare prin Hlistei, care a ratat o lovitură de la 11 metri.
În loc de 1-1 s-a făcut 2- 0 în penultimul minut al primei reprize, atunci când Ciprian Rus a marcat din careu. În repriza secundă s-a mai marcat o singură dată, de către arădeni, prin Marius Curtuiuş, cu un sfert de oră înainte de final, oaspeţii terminând partida în zece după eliminarea lui Hlistei în prelungiri, pentru cumul de galbene.
Iată rezultatele şi marcatorii etapei, golgheterii şi clasamentul general: ETAPA A XXVII-A – 31.03.2018, ora 11:00 Metaloglobus Bucureşti -Ripensia Timişoara 2-1 (1-0) Valentin Ghenovici (15, 90+3) / Andrei Dumiter (87) Academica Clinceni – Luceafărul
Oradea 1-2 (0-1)
Alexandru Popescu (90+2) / Andrei Tînc (43), Alexandru Neacşa(61)
CS Mioveni – Foresta Suceava 20 (0-0)
lonuţ Burnea (51), Eduard Florescu (65) CS Baloteşti – ASU Politehnica Timişoara 2-1 (0-1) Bogdan Marciuc (56), Claudiu Herea (66) / Deian Sorescu (29)
– 31.03.2018, ora 12:00
CS Afumaţi – Pandurii Târgu Jiu
2-1 (2-1)
Răzvan Patriche (19), Răzvan Avram (32) / Cosmin Ionică (44 -pen.)
AFC Hermannstadt – Ştiinţa Miroslava 1-0 (1-0) Răzvan Dâlbea (19)
– 01.04.2018, ora 13:00
Fotbal Club Argeş – Dacia Unirea Brăila 1-0 (0-0) Vasile Buhăescu (83)
– 01.04.2018, ora 13:30 Dunărea Călăraşi – AFC UTA Arad 2-1 (2-0)
Valentin Alexandru (11), Ciprian Rus (44) / Marius Curtuiuş (75) Chindia Târgovişte – ASA 2013 Târgu Mureş 3-0 Oaspeţii au fost dezafiliaţi prin decizia Comitetului Executiv din
28.02.2018
Olimpia Satu Mare – Sportul Snagov 0-3
Gazdele au fost sancţionate cu excluderea din competiţie prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică
SURSA: FRF.RO