MAICAN, SALVATORE DELLA PATRIA FC Aninoasa – Sporting Roşiori 3-2 (1-2)

Date:

Stadion: „Comunal” – Aninoasa. Spectatori:
100.
Marcatori: Leotescu (41), Dinu (67), Maican (86)/ Pahonţu (3-autogol), Brânceanu (12).
Aninoasa: Tătar – Grigorescu, Marina, Pahonţu, Diţă – Călinescu, Dinu, Blas (67 Lică), Nedelea (90+2 Neaga) – Leotescu, Codroiu (77 Maican). Antrenor: Cristian Bălaşa.
Roşiori: Buşcă – Cristil, Mohora, Fieraru, Urâtu – Ciubuc, Târnăcop, Brânceanu, Pârvuleasa (46 Cercel) – Stan (73 Mohora), David. Antrenor: Florin Şoavă.
Au arbitrat: Marius Spânu (Bucureşti) -Bianca Florea (Ploieşti), Andreea Sava (Mărăcineni). Observatori FRF: Viorel Voicu (Slatina) şi Florin Craioveanu (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Marina (10), Diţă (60), Tătar (90)/ Ciubuc (20), Mohora (35), Brânceanu (47), Urâtu (78), Fieraru (82).
FC Aninoasa a încheiat în forţă ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon. Aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, formaţia dâmboviţeană a obţinut o victorie importantă în duelul cu Sporting Roşiori, având parte de o revenire spectaculoasă în actul secund. Elevii lui Cristi Bălaşa s-au impus în disputa cu teleormănenii cu scorul de 3-2, după ce în primul sfert de oră al al întâlnirii, oaspeţii au condus cu 2-0, graţie autogolului lui Pahonţu şi a reuşitei lui Brânceanu, scrie site-ul clubului, www.fcaninoasa.ro.
Aninoasa a dat semnalul revenirii în joc după scurgerea primei jumătăţi de oră a jocului. Nedelea a irosit două faze importante de gol într-un interval scurt de timp, iar Leotescu a redus din hadicap, cu patru minute înainte de pauză. Mai mult de atât, tot în ultimele secvenţe ale primului mitan, Codroiu a trimis balonul într-una din barele porţii apărate de Buşcă.
Dinu a restabilit egalitatea pe tabelă (67), iar „decarul” Maican a marcat reuşita prin care a consfiinţit rezultatul final al unei partied extreme de spectaculoase. De asemenea, Leotescu şi Pahonţu au irosit alte ocazii importante de gol pentru Aninoasa.