UN NOU SUCCES DRAMATIC PENTRU SORANA

Sorana Cîrstea, locul 45 WTA şi cap de serie 6, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Nurnberg, cu premii totale de 250.000 de dolari.
Cîrstea a învins-o în turul doi pe americanca Madison Brengle, numărul 99 mondial, scor 63, 3-6, 6-3,într-o oră şi 44 de minute.
În runda următorul tur, Sorana Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Yulia Putintseva (Kazahstan, 93 WTA) şi Alison Riske (SUA, 105 WTA). Premiul pentru participarea în sferturi la Nurnberg este de 4.980 de euro şi 60 de puncte.
Cîrstea a avut un turneu foarte bun şi anul trecut la Nurnberg: a ajuns până în semifinale, unde a fost învinsă de cehoaica Barbora Krej-cikova.
Jucătoarea de 28 de ani din Târgovişte a rămas singura româncă de pe tabloul turneului bavarez, după ce Irina Begu a abandonat în setul secund al partidei contra suedezei Johanna Larsson.