Gloria Corneşti – Bradul Moroeni 3-0 (1-0) Dezlănţuiţi după pauză

Date:

sportStadionul Corneşti, teren bun, timp călduros, spectatori 100.
Au marcat: Olteanu (min. 43), Manole (59) şi Mirel Matei (63).
Şuturi spre poartă 17-4, pe spaţiul porţii 9-0, în bară 3-0, cornere 7-4.
Au arbitrat: Iulian Preda 6 – Ionuţ Zamfir 7, Aron Pitiş 7. Observatori A.J.F.: Septimiu Burtescu şi Liviu Gligoraş.
Cartonaşe galbene: Stan, N. Radu, Manole, Olteanu – Tudorache, Iosif, Moisescu.
Gloria: Bica 6,5 – Ştefan 6,5 (72 – Caramalău 6), Gae 7, Fl. Nicolae 7 , Stan 7 (52
– Movilă) – Olteanu 7, Cravcescu 6,5, Manole 7, Mirel Matei 6,5 -N. Radu 7 (cpt.), Marian Matei 6,5. Antrenori: Nelu Radu şi Daniel Movilă.
Bradul: Eftimie 6,5 -Marcu 6, Zarioiu 6,5, Dumitrescu 6,5 – Călinescu 5,5, Tudorache 6, Moiceanu 5,5 (75
– Torcică 6), Săvulescu 6 (65 -Homeghi 5,5), Moinescu 6,5 (cpt; 46 – Marmandiu 6) -Florescu 6, losif 6 (71 – Voicu 5,5). Antrenor Florin Tudose, preşedinte Cătălin Diaconescu.
La juniori: 10-2. Formaţia din Moroeni a venit în fieful Gloriei decisă să-şi vândă scump pielea. A avut o apărare avansată şi presing incomod.
Gazdele au mizat pe atacuri rapide, pe devieri şi un-doi-uri ca să disloce apărarea „Pădurarilor”. în minutul 3, după o combinaţie cu N. Radu, mijlocaşul Manole a şutat fulgerător, de la 25 m şi balonul a izbit bara transversală. Gloria rămâne în atac, încercând să-şi sufoce adversara prin forcing năucitor. Determinarea lui Marcu, Zarioiu şi Dumirescu şi reflexele lui Eftimie au făcut ca poarta Bradului să rămână nepenetrată. Mirel Matei (7) şi Ştefan (23) nu au nimerit spaţiul porţii, din poziţii bune. în minutul 32, Olteanu ia la ţintă bara. Nici Cravcescu, nici Mirel Matei (37) nu-l pot dobândi pe portarul Eftimie. Stan (38) învăluie energic, centrează cu efect, Cravcescu este faultat (localnicii au cerut 11 m), balonul ajunge la Olteanu, care a şutat milimetric pe lângă poartă.
Amfitrionii au presat, au împins jocul spre buturile apărate de Eftimie, au jucat comprimat. Oaspeţii nu refuză fotbalul şi Călinescu (40) şutează aiurea dintr-o poziţie bună.
Elevii lui Florin Tudose
au făcut faţă ritmului meciului cât timp i-au dus puterile, orgoliul şi n-au greşit. în minutul 43, Eftimie a ţinut balonul fără să-l degajeze mai mult de şase secunde şi centralul Iulian Preda a dictat lovitură liberă directă din careul mare (de la 14-15 m). Marian Matei a executat lovitura repede, i-a pasat lui Olteanu, care a trimis balonul în plasă, după ce a driblat un adversar, 1-0.
Supăraţi şi puţin derutaţi, oaspeţii au părăsit câmpul de joc. După ce s-au hidratat, au revenit pe dreptunghiul verde, după două minute.
După pauză, Gloria s-a dezlănţuit. Olteanu (57), cu capul, din centrarea lui Manole, nu-l poate învinge pe Eftimie, care a respins balonul în bară. N. Radu conlucrează cu Manole (59), care, cu „exteriorul”, dintr-o poziţie grea, dublează scorul, 2-0. Iureşul Gloriei continuă şi, în minutul 63, Mirel Matei este servit ideal de Marian Matei şi voleul acestuia bate plasa porţii lui Eftimie, 3-0. Acelaşi Mirel Matei (67) iroseşte oportunitatea de a mări diferenţa.
„Pădurarii” au intenţii ofensive, dar Iosif (70) şi Marmandiu (72) au şutat în plasa laterală.
Gloria revine în ofensivă şi Mirel Matei (77), din poziţie „singur cu portarul”, nu finalizează. Apoi, Movilă (79) centrează lui N. Radu, urmează un voleu de la 18 m, însă balonul îl izbeşte pe Torcică. N. Radu. în minutul 84 şi 85, i-a pus pe tavă mingea lui Marian Matei, însă acesta n-a putut marca. Nici Movilă (87) n-a putut înscrie din centrarea lui Marian Matei. Manole (91) s-a încurcat în driblinguri, în careul mare, şi apoi a greşit pasa. Ultima ocazie de gol i-a aparţinut lui N. Radu (93), care din lovitură liberă de la 19 m, a trimis balonul puţin pe lângă poartă.