Gloria Corneşti – Voinţa Perşinari 8-1 (1-0) S-AU NĂPUSTIT PESTE DEFENSIVĂ

sportStadion Corneşti, teren foarte bun, spectatori 100, timp călduros.
Au marcat: Lindemberg (min. 32), Marian Matei (50 – din 11 m, 58, 74 şi 79), Movilă (55 şi 82), Gae (75), respectiv Bădoiu (73 – din 11 m).
Şuturi spre poartă 20-3, pe spaţiul porţii 15-2, cornere 11-3.
Au arbitrat: Marian Păun 6 (Picior de Munte) – Mihai Gheorghe 7 (Titu), Flori Ene 7 (Târgovişte).
Observatori A.J.F.: Constantin Marinescu şi Nelu Năsăudeanu (ambii din Târgovişte).
Cartonaşe galbene: Olteanu, Stan, Oprea – Motan.
Corneşti: Mihai Matei 6,5 -Ştefan 6,5 (83 – Bica), Oprea 6,5, Gae 7, Stan 7 – Cravcescu 6,5, Olteanu 6,5 (46 – Nicolae 6,5), Manole 6,5 (63 – Caramalău 6,5), Lindemberg 6,5 (46 – Movilă 7) – N. Radu 7 (cpt.), Marian Matei 7. Antrenori Nelu Radu şi Daniel Movilă.
Perşinari: Tudose 6 -Cârlan 6,5, Bădoiu 6 (cpt.), Toader 5,5, Chivu 5,5, Guţoiu 5,5 – Bucuroiu 5, Guţă 5 (46 – Enache), Voicu 5 -Motan 6, Chirează 5. Antrenor Aurel Godinac, preşedinte Vali Junghie.
Liderul a trecut la pupitru încă din primul minut, iar oaspeţii au acceptat dominarea. Marian Matei (79 şi 17) are ocazii mari de a deschide scorul, însă s-a opus salvator portarul Tudose. Vârtejul continuă la poarta Voinţei şi Lindemberg (23), bine lansat de N. Radu, şutează la colţul lung şi bate plasa porţii apărate de Tudose, 1-0.
Localnicii s-au năpustit peste defensiva echipei din Perşinari, dar N. Radu (24 şi 44), Lindemberg (45 + 1) şi Marian Matei (45+2) ratează din situaţii bune de a marca. Pe contră Guţoiu (32) şi-a încercat norocul cu un şut de la distanţă. în rest, băieţii lui Aurel Godinac n-au avut curaj să încerce mai mult.
După pauză oaspeţii şi-au pierdut suflul. Amfitrionii au început repriza exploziv şi au pus „cătarea” pe poarta lui Tudose. în minutul 47, N. Radu îl serveşte ideal pe Movilă, care ratează copilăreşte. Ştefan (50) învăluie energic, centrează în mâna lui Guţoiu şi centralul Marian Păun dictează penalty. îl execută Marian Matei, care dublează scorul, 2-0. Voinţa are clipe grele. După o combinaţie N. Radu cu Marian Matei, balonul ajunge la Movilă (55), care-l execută cu sânge rece pe portarul Tudose, 3-0. Gazdele reuşesc să ţină jocul sub observaţie. Stan, în atac. Balonul circulă pe traseul Ştefan – Movilă – Marian Matei şi ultimul urcă scorul la 4-0, cu o scăriţă elegantă (58).
Vizitatorii încearcă ceva mai mult şi, în minutul 73, Motan scoate un penalty la o fază când mingea a părăsit câmpul de joc (semnalizare corectă Florin Enache). Lovitura de la punctul cu var a fost transformată de căpitanul Bădoi, 4-1.
Gloria se aruncă în presing. N. Radu execută cu mult efect un corner, Stan reia (din 7 m) cu capul, balonul este respins de Tudose până la Marian Matei (74), care-l catapultează sub bară, 5-1. Gae (75) arată că nu şi-a pierdut instinctul golului şi a punctat pentru 6-1, după ce a colaborat cu Movilă şi Marian Matei.
Formaţia din Corneşti este în permanentă mişcare, face un presing constant şi impune ritmul jocului. Movilă îl vede bine pe Marian Matei (79), care urcă scorul la 7-1. Gloria joacă iute şi comprimat. Un balon aruncat în careul mare de Marian Matei îl loveşte pe Bădoiu, ajunge la Movilă (82), care, dintr-o poziţie foarte grea, îl trimite în plasă, 8-1.
Jucătorul meciului, Marian Matei (patru goluri).

Un nou contingent de pompieri dâmbovițeni acționează în zonele afectate de inundații din județul Galați

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului...

Un bărbat a fost reținut pentru 30 de zile  pentru că a încalcă ordinul de protecție