TINERII CHINDIEI ŞI-AU FĂCUT DATORIA!

Date:

Etapa a doua a Ligii 1 a fost una în care sau marcat 16 goluri (spre deosebire de 27 în prima rundă). La aproape jumătate dintre acestea, 7, jucătorii eligibili regulii U21 au avut o contribuţie: fie au marcat, fie au oferit pasa decisivă sau au obţinut o lovitură de la 11 metri.
Din acest sezon, formaţiile din prima divizie au obligativitatea să aibă în primul 11 doi jucători U21. Sunt eligibili pentru acest campionat jucătorii români născuţi începând cu 1 ianuarie 1998.
Marcatorii au venit din tabăra campioanei CFR Cluj. Valentin Costache şi Cătălin Itu au înscris în primul sfert de oră al duelului câştigat în deplasare la Academica Clinceni, scor 4-1. La golul lui Costache cel care a pasat decisiv a fost tot Itu.
Şi-au mai trecut în cont assist-uri Olaru (Gaz Metan), Ganea (Viitorul), Corban (Botoşani), Horşia (Politehnica Iaşi), în timp ce Cristi Costin (Voluntari) a obţinut lovitura de la 11 metri din care Ladouni a deschis scorul în partida de la Botoşani.
În total, în etapa secundă au evoluat 41 de jucători U21: 31 au fost titulari şi 16 integralişti. În prima rundă au fost utilizaţi 37, dintre care 28 au fost titulari şi 15 integralişti.
S-au înregistrat şi două debuturi U21 în Liga 1: Robert Neciu (Chindia) şi George Cîmpanu (Botoşani).
Hermannstadt – Gaz Metan 0-2
Au marcat: M. Constantin (49-pen.), Chamed (71)
Hermannstadt: Buzan (titular, 50 de minute), Cordea (titular, eliminat în minutul 45+1), Sîntean
(din minutul 50) Gaz Metan: Olaru (integralist), Drăghici (titular, 63 de minute)
Chindia – Viitorul 0-1
A marcat: Eric (54) Chindia: Aioani (integralist), Neciu (titular, 65 de minute), Neicuţescu (titular, 80 de minute)
Viitorul: Ghiţă (integralist), Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Ganea (titular, 60 de minute)
Botoşani – Voluntari 4-1
Au marcat: Miron (20), Balaur (27-autogol), Ashkovski (61), Papa (90) / Laidouni (12-pen.) Botoşani: Haruţ (integralist), Chindriş (integralist), Cîmpanu (din minutul 73), Corban (din minutul 85) Voluntari: Cr. Costin (integralist), I. Gheorghe (integralist), Vl. Mihalcea (din minutul 73), Al. Stoica (din minutul 82)
Academica Clinceni – CFR Cluj 1-4 Au marcat: Dobrescu (90+2) / Cestor (11), Costache (15), Itu (45+3), Luis Aurelio (72) Clinceni: Şut (integralist), Al. Popescu (titular, 45 de minute) CFR Cluj: Costache (integralist), Itu (titular, 45 de minute), Petrila (din minutul 86)
Politehnica Iaşi – Astra 1-0
A marcat: Frăsinescu (43) Iaşi: Horşia (integralist), F. Cristea (titular, 45 de minute)
Astra: Dima (integralist), G. Simion (integralist)
Dinamo – Universitatea Craiova 0-2
Au marcat: Bărbuţ (36), M. Roman (66) Dinamo: Ciobotariu (integralist), G. Creţu (titular,
61 de minute), Moldoveanu (din minutul 61) Craiova: F. Borţa (titular, 57 de minute), Baiaram (titular, 45 de minute), Şt. Vlădoiu (din minutul 57)
Sepsi OSK – FCSB 0-0 Sepsi: Carnat (integralist), Hamed (titular, 67 de minute), Ştefănescu (din minutul 90+4) FCSB: Oaidă (titular, 71 de minute), Man (titular, 45 de minute), Coman (din minutul 46)
Tabloul complet al prezenţei jucătorilor U21 în etapa 2 a Ligii 1, ediţia 2019-2020
Portar: Aioani (Chindia)
Fundaşi: Neciu (Chindia), Ghiţă (Viitorul), Boboc (Viitorul), Haruţ (Botoşani), Chindriş (Botoşani), Dima (Astra), Ciobotariu (Dinamo), F. Borţa (Universitatea Craiova), Şt. Vlădoiu (Universitatea Craiova) Mijlocaşi: Cordea (Hermannstadt), Olaru (Gaz Metan), Drăghici (Gaz Metan), Neicuţescu (Chindia), Ciobanu (Viitorul), Cîmpanu (Botoşani), Corban (Botoşani), Cr. Costin (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), Vl. Mihalcea (Voluntari), Şut (Clinceni), Costache (CFR Cluj), Itu (CFR Cluj), Petrila (CFR Cluj), Horşia (Politehnica Iaşi), F. Cristea (Politehnica Iaşi), G. Simion (Astra), G. Creţu (Dinamo), Baiaram (Universitatea Craiova), Carnat (Sepsi OSK), Hamed (Sepsi OSK), Oaidă
(FCSB), Man (FCSB)
Atacanţi: Buzan (Hermannstadt), Sîntean (Hermannstadt), Ganea (Viitorul), Al. Stoica (Voluntari), Al. Popescu (Clinceni), Moldoveanu (Dinamo), Ştefănescu (Sepsi OSK), Coman (FCSB)