TINERII CHINDIEI, INTEGRALIŞTI ÎN MECIUL DE LA CRAIOVA

În cele 7 partide ale etapei a treia a Ligii 1 s-au marcat 16 goluri. La 6 dintre acestea, jucătorii eligibili regulii U 21 au avut o contribuţie importantă, înscriind sau pasând decisiv.
Din acest sezon, formaţiile din prima divizie au obligativitatea să aibă în primul 11 doi jucători U 21. Sunt eligibili pentru acest campionat jucătorii români născuţi începând cu 1 ianuarie 1998.
Au marcat pentru echipele lor, în partide câştigate, Horşia (Politehnica Iaşi), Andronic (Botoşani) şi Ciobanu (Viitorul). Primii doi au deschis scorul în victoriile cu 2-0, iar ultimul a înscris golul care, până la urmă, a făcut diferenţa în partida cu Hermannstadt, 3-2. Dintre aceştia s-a remarcat Răzvan Andronic, fotbalistul de 19 ani al lui FC Botoşani, care a marcat la debutul în Liga 1 chiar împotriva vicecampioanei FCSB. Pe lângă Andronic, alţi patru tineri jucători au bifat primul meci pe prima scenă a fotbalului românesc: Cristian Dumitru (Clinceni), Andreas Mihaiu (Dinamo), Raul Opruţ (Hermannstadt), Marco Dulca (Viitorul).
Tot în această rundă şi-au trecut în cont câte un assist: I. Gheorghe (Voluntari), Carnat (Sepsi) şi Ghiţă
(Viitorul).
In total, 37 de jucători U21 au evoluat în etapa a treia a Ligii 1. Dintre aceştia, 34 au fost titulari (faţă de 28 şi 31, în rundele trecute), iar 23 integralişti (faţă de 15, respectiv 16, în primele etape). Politehnica Iaşi – Academica Clinceni 2-0
Au marcat: Horşia (47), Ad. Bălan (78-
pen.)
Poli Iaşi: Vl. Danale (titular, 45 de
minute), Horşia (integralist)
Clinceni: Şut (integralist), Cr. Dumitru
(integralist) Voluntari – Astra 1-2
Au marcat: Căpăţînă (10) / Alibec (42), V. Gheorghe (56)
Voluntari: Cr. Costin (titular, 60 de minute), I. Gheorghe (integralist) Astra: Dima (integralist), G. Simion (integralist)
Gaz Metan – Sepsi OSK 1-1
Au marcat: Chamed (34) / Karanovic (67) Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 88 de minute)
Sepsi: Carnat (integralist), Hamed (titular, 59 de minute)
CFR Cluj – Dinamo 1-0 A marcat: Omrani (83-pen.) CFR Cluj: Costache (integralist), Itu (titular, 45 de minute)
Dinamo: Grigore (integralist), Moldoveanu (titular, 78 de minute), A. Mihaiu (din minutul 78)
Universitatea Craiova – Chindia 1-0 A marcat: M. Roman (46) Craiova: Şt. Vlădoiu (titular, 25 de minute), V. Constantin (integralist) Chindia: Aioani (integralist), Neciu (integralist), Neicuţescu (integralist)
Viitorul – Hermannstadt 3-2 Au marcat: Ţîru (51), Eric (63), Ciobanu (80) / Yazalde (75), I. Stoica (89) Viitorul: Ghiţă (integralist), Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Ganea (titular, 38 de minute), Drăguş (din minutul 38), M. Dulca (din minutul 73) Hermannstadt: R. Opruţ (integralist), Buzan (titular, 62 de minute)
FCSB – FC Botoşani 0-2 Au marcat: Andronic (18), Ongenda (40) FCSB: A. Vlad (integralist), Oaidă (integralist), Fl. Coman (integralist), Man (titular, 16 minute)
Botoşani: Haruţ (integralist), Chindriş (integralist), Andronic (titular, 74 de minute)