Promoţie Nord F.C.M. 2 Târgovişte – Petrolul Iedera 4-0 (0-0) Obişnuiţi să câştige

SPORTAu marcat: Mândru (min. 49), Zgâmbău (57 şi 79), R. Mircea (61).
Au arbitrat: Alexandru Stan (Găeşti) – Lucian Chiţu (Dobra). Laura Sorică (Dra-gomireşti).
Meciul s-a disputat pe stadionul Academia Ghiorghi Zotic 2 din Şotânga.
F.C.M. 2: Andrei -Savu (46 – R. Mircea), Marcu, Olteanu, L. Stoicovici – G. Nedelcu, R. Bobeică, Mândru, P. Stoicovici (46 – C. Nedelcu) -Zgâmbău, I. Nedelcu (46 -Zamfir).
Antrenori: Remus Mircea şi Marian Zgâmbău.
Petrolul: Apetrei – M. Petre, R. Codroiu, Tănase, C. Codroiu – Dancea (cpt.), Tătaru, Dudău, Şerbănoiu (75 -C. Nicoară) – Hăbeanu, Po-pescu.
Antrenor: Gheorghe Nicoară.
Exploatând slăbiciunile adversarului, dar şi etalând un joc energic şi legat (în special în repriza secundă), F.C.M. 2 Târgovişte a mai câştigat un meci şi şi-a consolidat poziţia de lider.
Petroliştii au jucat avântat, cu atacuri spre Po-pescu şi Hăbeanu. Ultimul a marcat în minutul 3, dar a fost semnalizat în poziţie de offsaid de către asistenta Laura So-rică. Tot Hăbeanu (15) a trecut pe lângă deschiderea scorului, dar nu l-a putut învinge pe Andrei.
Târgoviştenii urcă în atac şi presează careul din faţa lui Apetrei. Zgâmbău (30), din centrarea lui Mândru, a reluat balonul cu capul, dar Apetrei s-a întins şi a respins în bară. Apoi, pe contră, Popescu (33) l-a evidenţiat pe Andrei, foarte atent şi inspirat.
Pe final de primă repriză, Mândru (43) şi Ol-teanu (44) au irosit oportunităţile de a marca.
în repriza secundă târgoviştenii recurg la combinaţii rapide şi soluţii simple. în minutul 49, Olteanu „lucrează” un corner scurt cu Mândru şi ultimul deschide scorul cu un şut la colţul lung,
1-0.
Echipa lui Ghiorghi Zotic rămâne sus şi construieşte cu migală. Zgâmbău (57) conlucrează cu Mândru şi-l învinge pe Apetrei cu un şut în forţă, 2-0.
în continuare, F.C.M. 2 merge pe strategia ofensivă şi R. Mircea urcă scorul la 3-0. Apoi, R. Mircea, Mândru şi Zgâmbău ratează fără jenă. Echipa de pe malul drept al lalomiţei a împins jocul în jumătatea adversă. Joacă iute şi comprimat. Zgâmbău fixează scorul final, 4-0, marcând al doisprezecelea gol sta-gional.
S-au remarcat: Andrei, Marcu, Olteanu, Mândru, L. Sotoicovici, Zgâmbău – Tănase, M. Petre, Hăbeanu.