Recolta Gura Şuţii – Luceafărul Drac/omiresti 2-4 (2-2) „La pomul lăudat să nu te duci cu sacul”

SPORTStadion GSA Nucet, teren bun, timp călduros, spectatori 100.
Au marcat: A. Stoica (min. 2), I. Nedelcu (40 – autogol), respectiv Rădoiu (11, 43 şi 72), Cernat (59).
Şuturi spre poartă 9-10, cornere
8-3.
Au arbitrat: Mugurel Ciocmată 7 – Aron Pitiş 7, Mariana Tudor 7.
Observatori A.J.F.: Emil Tudor şi Virgil Botescu (ambii din Târgovişte).
Cartonaşe galebne: Drăcea -Marina, N. Radu.
Gura Şuţii: N. Dan 5 (cpt.) – M. Matei 5, M. Dragnea 6, Drăcea 5,5, Ştefan 5,5 – Motolici 5, Rotaru 5, Petruţiu 5,5, ioniţă 5 (65 – A. Nicolae 5) – A. Stoica 6, Grigore 5 (46 – Păun 5). Rezerve neutilizate: V. Nicolae -Tănase, Ţânţar, Cristescu.
Antrenori: Titel Dinu şi Victor Nicolae.
Dragomireşti: L. Marinoiu 6 – M. Radu 6, i. Nedelcu 5, Marina 6, N. Palaş 6,5 – Cernat 7, i. Palaş 7, C. Constantin 7, Tudorache 6,5 (85 – C.
Palaş) – V. Radu 5,5 (29 – N. Radu
6,5), Rădoiu 7. Rezerve neutilizate: S. Ciocan – Turcu, Băicoianu.
Antrenori: Radu Mihai şi Ion Dumitra, preşedinte – Stelu Sorică.
La juniori: 1-0.
în această confruntare, băieţii lui Titel Dinu n-au mai avut aplomb, n-au mai înşirat acţiuni ca pe sârmă. Tot ce au întreprins a fost poticnit şi nebulos. Parcă au fost certaţi cu pasele şi cu deposedările. Parcă au venit pe jos de la Gura Şuţii la Nucet.
în tabăra cealaltă, Cristi „Mite” Constantin a pregătit curajos şi cu ingeniozitate terenul pentru explozia vârfului Rădoiu, iar atacurile iniţaiate de I. Palaş au încălzit careul din faţa portarului N. Dan.
în minutul 2, Rotaru a trimis un balon în careul advers, Marina a luflat şi A. Stoica a marcat, 1-0.
Gazdele au invocat un penalty la un duel Marina – Grigore, consumat în minutul 5, dar arbitrul Mugurel Ciocmată a procedat bine lăsând jocul să curgă. Vizitatorii ies cu curaj în atac profitând de spaţiile libere din apărarea Recoltei. „Mite” Constantin slalomează prin apărarea adeversă, a centrat, din respingerea balonul a ajuns la Rădoiu, care l-a executat pe N. Dan,
1-1.
Recolta atacă dar Luceafărul,
pe contraatac, este foarte periculoasă. în minutul 40, Rotaru a executat cu mult efect o lovitură liberă, I. Nedelcu a lovit greşit balonul cu capul, şi Marinoiu s-a trezit cu obiectul muncii în poartă, 2-1. Autogol imparabil!
Oaspeţii nu se descurajează şi încearcă să depăşească acest moment nefericit. „Mite” Constantin (43) rupe ritmul, îl serveşte ca pe tavă pe Rădoiu, care egalează, 2-2.
După pauză, „Războinicii” lui Titel Dinu au voinţă dar n-au puterinţă. Li s-a cam terminat benzina. Au fost de nerecunoscut.
Oaspeţii au pus mingea jos. Cernat, I. Palaş şi C. Constantin au distribuit multe baloane în atac şi acest lucru i-a încurcat serios pe M. Matei, Ştefan, M. Dragne, Drăcea şi Petruţiu.
în minutul 59, Cernat a executat o lovitură liberă, balonul a prins cadrul porţii şi a bătut plasa din spatele lui N. Dan, 2-3. Luceafărul se aşează bine cu Marina, M. Radu, N. Palaş şi Cernat gata să apere tranşeele din faţa lui Marinoiu.
în minutul 72, C. Constantin mai are un moment bun, îi pune pe tavă un balon lui Rădoiu care-l driblează pe Dan şi marchează cu poarta goală, 2-4.
Cu orgoliul rănit, gazdele atacă dar o fac stereotipic şi liniar. Doar Motolici (7) şi Păun (85) îi dau emoţii lui C. Marinoiu.
Echipa gazdă era considerată favorită certă, dar „la pomul lăudat să nu te duci cu sacul”.
Jucătorul meciului – Cristi „Mite” Constantin.