GREU DE TOT

csmSCM CSS Craiova – CSM Târgovişte 66 – 84 (19 – 19, 18 – 15, 10 – 26, 19 – 24)
Târgoviştencele nu au rupt gura târgului din Bănie, chiar dacă au venit din postura marilor favorite ale duelului. Erorile din meciul de la Arras s-au repetat şi în debutul confruntării cu Craiova, iar gazdele au profitat din plin de nesiguranţa adversarelor, jucând de la egal la egal cu campioana României. Craiova a avut o revenire de senzaţie în finalul primului sfert, pe care au izbutit să-l încheie la egalitate cu Municipalul. Surpriza şi mai mare a venit în debutul reprizei a doua, când Craiova a stăpânit ostilităţile. Târgoviştea, în schimb, a gafat nepermis în ambele faze, confirmând că nu şi-a revenit după şocul suferit în Franţa. Dâmboviţencele au început să se trezească abia spre finalul reprizei secunde, când au izbutit să revină de la -11, la doar trei lungimi faţă de Craiova. Schimbarea de atitudine s-a produs după revenirea de la cabine, când Municipal a arătat că nu se poate împiedica de o echipă aflată pe locul 10 în campionat. Mult mai atente în defensivă şi creative sub panoul advers. Ashley Walker a fost pionul principal al revenirii dâmboviţene. Americanca s-a luptat foarte bine sub panoul advers şi a marcat în momente decisive, iar reuşitele de la trei puncte ale Ancuţei Stoenescu au ajutat ca lucrurile să intre în normal. în ultimul sfert, CSM a conservat şi chiar şi-a majorat diferenţa, obţinând o victorie absolut normală în faţa unei formaţii modeste, care, în anumite momente, s-a ridicat la nivelul unei rivale mult mai bine cotate.