VICTORIE MUNCITĂ ŞI MERITATĂ F.C.M. TÂRGOVIŞTE – URBAN TITU 1-0

Sincroane Fcm - GheconDerbyul local al echipelor aflate în distribuţia pentru evitarea retrogradării a adus mulţi spectatori pe cochetul stadion „ALPAN” din ŞOTÂNGA.
Partida a debutat cu un uşor avantaj pentru elevii lui BECHEANU, având un moral mai bun decât adversarul. La încălzire, DAIA ANDREI a constatat că nu poate evolua 90 de minute în condiţii normale, antrenorul fiind nevoit să modifice unsprezecele de start, începând jocul cu
LUNGEANU în locul lui DAIA. Numai
că şi LUNGEAU s-a accidentat, fiind nevoit să-l schimbe cu GHEORGHE. La o fază în care arbitrul trebuia să fluiere fault de două ori la POPA, nu a făcut-o, l-a enervat pe GHEORGHE atât de tare încât şi-a scuipat adversarul, acum fiind nevoit să suporte o sancţiune de suspendare de 8 etape plus amenda.
Repriza întâi s-a încheiat cu 1-0, prin golul reuşit de juniorul DANI POPA, dar şi cu un jucător mai puţin. Era de aşteptat ca pe fotbaliştii lui
PUIU BECHEANU să-i afecteze eliminarea lui GHEORGHE, dar nu a fost aşa, s-au mobilizat în propriul teren şi au reuşit să oprească din „faşă” orice încercare a lui PENESCU sau PETCULESCU de a se apropia de poarta lui BICA. Oaspeţii nu au avut luciditatea de a reface diferenţa de pe tabela de scor. Ba mai mult s-au enervat mai tare, iar arbitrul a făcut „egalitate” în minutul 75, pentru că ultima eliminare a fost în final, când meciul era deja jucat. Evident că arbitrul a creeat nemulţumiri de ambele părţi, mai ales prin eliminări. Consider că C.C.A. a greşit delegând o brigadă de arbitrii „începători” pentru monitorizare. Trebuia o brigadă cu experienţă, dat fiind gradul de dificultate al jocului, centralul neştiind să gestioneze cum trebuie meciul. Avea obligaţia să aştepte toţi jucătorii să intre la vestiare. Să evite busculada creată, să ia măsuri dacă era cazul. Aici era de competenţa arbitrului şi nu JANDARMILOR. Până la
urmă meciul, în cele 93 de minute, s-a disputat în condiţii normale, iar oaspeţii nu pot pretinde mai mult, deoarece acţiunile periculoase n-au existat, şutând sporadic spre poartă. Practic, nu au avut nicio fază periculoasă din care să marcheze. în schimb, dacă POPA şi LEŢU erau mai concentraţi pe final, ar fi putut face un 2-0, mai aproape de realitatea din teren. Să nu uităm bara lui POPA, iar ultimele minute s-a jucat cu tribunele în picioare, găsindu-i pe fotbaliştii lui BECHEANU în atac. A câştigat echipa care s-a mobilizat mai mult, care şi-a dorit vitcoria, punctele şi banii…
Acum meciul a devenit istorie. Pregătim partida cu F.C. PĂPĂUŢI, ce trebuie câştigată cu orice preţ, apoi luăm vacanţă până la play-out, din 18 aprilie 2014…