Autovehiculele cu motorizări diesel nu vor mai fi incluse în Programul Rabla!

Date:

Piața mașinilor diesel noi ar putea avea anul acesta o  scădere semnificativă, motivele fiind multiple. În show-room-uri sunt puține modele și nici nu vor mai fi incluse în programul Rabla. Pe de altă parte, vânzările de automobile full-electricele ar putea crește cu peste 25%, iar mașinile full hybrid ar putea atinge un volum record de 30.000 de unități.

APIA (Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile din România) estimează că piața totală a mașinilor noi va fi în acest an la un nivel apropiat de anul trecut, cu un total de 150.000 de unități.

Dintre cele 150.000, 87.000 vor fi propulsate de motoare pe benzină, 12.500 diesel și 50.500 hibride și full electrice.

Anul trecut subvenția din Programul Rabla Plus a fost înjumătățită , spre 5.100 euro, iar consecința directă a fost recului pe piața vehiculelor full-electrice , de 40% drept consecință.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Popular

Știri
Dâmbovița

Reduceri de până la 40% pe CumparLike.ro de Valentine’s Day

Când dragostea se răspândește online, iar un like sau...

Șoferi surprinși la volan sub influența alcoolului în județul Dâmbovița

Nu scapă nimeni, polițiștii din Dâmbovița fac controale drastice...

La Produlești, flăcările au cuprins un autoturism și vegetația uscată

Localitatea Produlești, județul Dâmbovița, a fost scena unui incendiu...