Au lăsat Phoenix-ul fără pene! Phoenix Galaţi – CSM Târgovişte 45- 123 (13 – 34, 21 – 22, 2 – 30, 9 – 37)

csmTârgoviştea n-a avut milă de fostul său secund şi le-a executat pe fetele lui Sakis Paralikas. Echilibrul n-a existat decât la intonarea imnului pentru că odată începută, partida de la Galaţi a curs într-un singur sens. Baschetbalistele dâmboviţene au evitat să dea emoţii staff-ului administrativ şi au călcat acceleraţia din start. Chrissy Givens a fost jolly joker-ul vicecampioanei în primul sfert, când oaspetele au marcat numai puţin de 34 de puncte, cu 11 mai puţine decât a reuşit Phoenix-ul lui Nini şi Sakis în tot meciul.
Cu o asemenea zestre de puncte CSM-ul nu s-a întrebuinţat prea tare în următoarele 10 minute, iar asta s-a văzut imediat pe tabelă. Doar un punct în favoarea Târgoviştei pentru sfertul al doilea şi suficiente motive pentru ceva reproşuri la cabine.
Sfertul al treilea a fost traumatizant pentru Phoenix-ul lui Florin Nini. Municipalul a fost ca un killer fără sentimente. Mingile aruncate de Givens şi compania au fluturat plasa coşului aproape de fiecare dată, iar cu un minut înainte de finalul sfertului al treilea, vice-campioana avea un „run” de 30 – 0 !!!
Gazdele au sperat că jucătoarele lui Dan Fleşeriu se vor opri, însă cireaşa a fost aşezată pe tort abia în ultimele 10 minute, atunci când CSM-ul şi-a mai adăugat 37 de puncte la zestrea deja suficientă şi a dus scorul la un neverosimil 123 – 45, aceasta fiind una dintre cele mai clare victorii obşinute de Târgovişte în deplasare.
Casetă tehnică: Galaţi: