Meci de baraj pentru promovare în Liga a 3-a. Gloria a promovat în Liga a 3-a. Gloria Corneşti – F.C. Chitila 1-0 (0-0) A condus şi a ţinut jocul în frâu

sportA marcat: Calofir (min.
54).
Meciul s-a disputat la Strejnic, pe stadionul Conpet.
Spectatori 1.000.
Au arbitrat: Adrian Ilieş 7 – Cristian Nica 7, Ciprian Geambazu 7 (Buşteni).
Observatori F.R.F.: Viorel Sandu (Bucureşti) şi Marian Bucurescu (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Stan, Calofir, Marian Matei, Bica – Nicolau, Nicu (2), Croitoru, Manea.
Cartonaş roşu: Nicu (min. 41).
Corneşti: Bica – Ştefan, Oprea, Gae, Stan (min. 46 -Manole), Cravcescu, Olteanu, Calofir (64 – Nicolae), Lindemberg (46 – N. Radu) -Mirel Matei (77 – Bărcănescu), Marian Matei. Rezerve neutilizate: Mihai Matei – Movilă, Caramalău. Antrenori: Nelu Radu şi Daniel Movilă. Chitila: Dragomir -Militaru, Furtună, Boancă (87 -Paraschiv), Manea (57 -Cristofor), Croitoru, Dincă, Mihăilă (75 – Grigoraşcuţă), Nicu (min. 41), Marinescu (cpt.), Nicolau (59 – M. Constantin). Rezerve: Alecu – Drăgoteanu. Antrenor, Petruş Pârvu.
Gloria a dovedit fler şi inspiraţie.
F.C. Chitila a arătat că are valoare, dar nu sclipire.
Nu-i uşor să învingi pe campioana Bucureştiului, F.C. Chitila. Pentru această performanţă îţi trebuie plămâni şi ştiinţa jocului.
Ambele combatante au început meciul crispat, chiar temător. După un sfert de oră de tatonare şi studiu s-a jucat ceva mai iute şi comprimat. Campioana capitalei a apelat la mingii lungi pentru căpitanul Marinescu însă acesta a fost prins în cleştele format din Oprea şi Gae şi n-a mişcat. Cravcescu (14) şi Mirel Matei (19) au avertizat că sunt periculoşi. F.C. Chitila a împins jocul în jumătatea adversă, dar Marinescu şi Nicolau n-au avut sorţi de izbândă în careul din faţa lui Bica. Apărarea Gloriei, aglomerată şi avansată a făcut, prin aşezare şi marcaj, inutile pasele „printre” pe care le-a încercat Dincă, Mihăilă şi Nicu. Când s-a centrat sau şutat, portarul Bica a fost la post. După o fază şnur, Olteanu (34) a şutat puternic şi portatul Dragomir a respins în bară. La poarta cealaltă, Manea (40) a fost periculos. în minutul 41, Nicu primeşte al doilea „galben” de la centralul Adrian Ilieş şi este eliminat.
F.C. Chitila este în degringoladă şi în jocul ei apar pase imprecise, acţiuni solitare, indecizie în atac.
Scuturându-se de orice complex, Gloria urcă în atac şi Olteanu (42) şi Mirel Matei (44 şi 45) trec pe lângă deschiderea scorului. Exploatând omul în plus dar şi slăbiciunile adversarului, Gloria a etalat, în repriza secundă, un joc energic şi legat. Şi-a surprins adversara cu combinaţii rapide şi soluţii simple. Calofir (47 şi 50) a răvăşit careul advers dar nu l-a putut bate pe portarul Dragomir.
în minutul 54, Olteanu a învăluit energic, a centrat în spate lui N. Radu, care a şutat, Calofir a preluat (de la 7-8 m) cu dreptul, a şutat cu stângul la colţul lung şi a bătut plasa porţii lui Dragomir, 1-0.
Gloria conduce şi ţine jocul în frâu. F.C. Chitila a practicat un joc previzibil cu pase lungi şi schimbări de direcţii defectuoase.
N. Radu a dirijat elegant acţiunile de atac. A conlucrat mult cu Manole şi Olteanu. Fazele merg spre buturile echipei din Chitila. Marian Matei (70) şi Mirel Matei (72) trec pe lângă dublarea scorului.
Ilfovenii nu pot combina mult şi au dezamăgit prin stereotipia acţiunilor ofensive, n-au avut nici strălucire. Gloria a câştigat şi a promovat în Liga a 3-a. Băieţii lui Nelu Radu au reuşit izbânda pentru că s-au pregătit, s-au organizat, au intrat pe terenul de joc dorin-du-şi, dăruindu-se.
Toţi jucătorii au avut o evoluţie bună dar peste prestaţia tuturor s-au ridicat: Bica, Oprea, Gae, Olteanu, Calofir.
Jucătorii Gloriei au realizat ceea ce demult sperau, ceea ce doreau, ceea ce aproape nimeni nu mai vedea că e posibil: promovarea.